money, seem, euro bills

Jak banky úročí vklady obyvatel v eurech

Základní ceny peněz, neboli úrokové míry, jsou klíčové pro jakékoliv úročení vkladů v dané měně. Toto pravidlo platí nejen pro koruny, ale i pro eura. Díky politice Evropské centrální banky (ECB), která určuje dlouhodobě nulové až mírně záporné úrokové sazby, je úročení vkladů v eurech v současné době velmi nízké.

Naopak, vklady v korunách jsou v současnosti úročeny lépe, a to díky politice České národní banky (ČNB), která v reakci na vysokou inflaci zvýšila základní úrokové sazby.

Porovnání úrokových sazeb pro vklady v eurech a korunách

Při srovnání úrokových sazeb pro vklady v eurech a korunách je zřejmé, že eurové vklady jsou prakticky neúročeny. Nejlepší nabídka pro účty v eurech je aktuálně 0,1 % ročně. Pro srovnání, úrokové sazby na korunových spořicích účtech začínají v několika bankách pětkou a nejlepší nabídka dokonce šestkou.

jak banky úročí
Jak banky úročí vklady obyvatel v eurech

Co je příčinou nízkého úročení vkladů v eurech

Hlavním důvodem nízkého úročení vkladů v eurech je výrazný rozdíl mezi základními sazbami stanovenými centrální bankou v Česku a eurozóně. Zatímco tuzemské banky si mohou do ČNB ukládat peníze na čtrnáct dnů za 7 % (a takzvaně přes noc za 6 %), základní sazba ECB je 3,5 %.

Zajímavý článek:  Banka MÁMA

Jak lze dosáhnout aspoň symbolického úročení vkladů v eurech

Klienti, kteří si ukládají své úspory v eurech, se aktuálně setkávají s téměř nulovými úroky. Existují však možnosti, jak dosáhnout aspoň symbolického úročení. Jednou z možností je termínovaný vklad s pevnou sazbou. U termínovaných vkladů se úrokové sazby pohybují mírně výše.

Další možností je založení účtu v zahraniční bance, kde mohou být úrokové sazby lepší. Nicméně, založení účtu za hranicemi může být komplikovanější a může vyžadovat například osobní návštěvu pobočky nebo předložení platného pasu.

Ačkoli je úrokování vkladů v eurech v současnosti poměrně nízké, existují možnosti, jak dosáhnout alespoň symbolického úročení. Nicméně, je důležité vzít v úvahu individuální finanční situace a potřeby před rozhodnutím o tom, jaké úspory nebo investice jsou nejlepší.

Pro některé lidi může být výhodné ukládat peníze v eurech, i přes nízké úrokové sazby, zatímco pro jiné mohou být výhodnější vklady v korunách. V každém případě je důležité pečlivě zvážit všechny možnosti a poradit se s finančním poradcem.