Půjčka v rámci blízkých přátel

Určitě jste si už někdy půjčili menší obnos u kamaráda a on zase od vás. Pokud jste peníze vrátili a byly vám vráceny, žádný problém. Máte však natolik dobré přátele a věříte si navzájem natolik, abyste byli ochotni požádat je nebo jim naopak poskytnout půjčku řádově několikanásobně vyšší? Pro každého znamená „vyšší částka“ odlišný obnos, tak řekněme všechny úspory?

Výhody přátelské výpomoci

Dobrý kamarád vám na rozdíl od rodičů nebude vyčítat špatné hospodaření s penězi, pochopí i situaci, se kterou byste se doma raději nechlubili. V rámci dobrých přátelských vztahů zřejmě nezaplatíte více, než to, co jste si skutečně půjčili, maximálně navíc faktické náklady – úroky, vybere-li přítel pro vás kontokorent nebo si zajistí peníze obdobným způsobem.

Nevýhody půjčování mezi přáteli

Potřebujete peníze na něco skutečně soukromého a tajného? Nezapomeňte, že i ten nejlepší přítel má zas svého nejlepšího přítele. Také je tu stále riziko, že jste své přátele zas až tak dobře neodhadli – s půjčováním větších částek je rozhodně na místě i větší opatrnost. Jste tak dobří přátelé, abyste se nestyděli požádat jej o dlužní úpis, a on se nezarazí? – pak jej možná ani nepotřebujete – (nebo se taky možná přátelíte s podvodníkem světového kalibru).

Zajímavý článek:  V těchto případech na bankovní půjčku zapomeňte

A nejčastější kámen úrazu? Jednoznačně splácení. Dlužíte-li bance, už jen představa nezaplacené splátky vám navodí pocit žaludeční nevolnosti. Dluh u přítele přímo svádí k tomu, abyste jej zkrátka požádali o odklad. A to pokaždé, když narazíte na něco, co byste si rádi pořídili. Jak dlouho to nebude na závadu? Pokud se odhodláte vypůjčit si u přítele, stále zkrátka mějte na paměti staré rčení, že „dobré účty dělají dobré přátele“. Problematická platební morálka může pohřbít, a už i pohřbila, mnohé přátelství až za hrob.